روستای سریزد مهریز   

  تاریخچه روستای سریزد  

 

روستای تاریخی سریزد یکی از روستاهای استان یزد و شهرستان مهریز است که قدمتی چند هزار ساله دارد در زمان‌های دور دروازهٔ ورودی استان یزد در سریزد بوده و به آن شهر فرافر می‌گفتند.

سریزد

 این روستا در کتب قدیمی به عنوان یکی از سه راس قرآی ثلاثه یزد که «فهرج» و «خویدک» نیز شامل آنهاست، به‌شمار می‌رود. روستای سریزد در ۵ کیلومتری شهرستان مهریز و ۴۰ کیلومتری شهر یزد واقع شده‌است.

روستای سر یزد مهریز در کنار جاده ابریشم بود؛ پس رونق خوبی گرفت. تاجرها و مسافرهایی که برای تجارت از جاده کرمان-یزد می‌گذشتند، برای رفع خستگی راه، به این روستا سری می‌زدند. به همین خاطر روستایی‌ها به فکر ساخت کاروان‌سرا، چاپارخانه، آب‌انبار، مسجد و… افتادند. در هرگوشه از این روستا بنایی عمومی برای خدمت به مردم ساخته بودند.

با توجه به بررسی هایی که باستان شناسان در این منطقه انجام داده اند و مطالعاتی که بر روی سفال های آن محدوده صورت گرفته نیز دریافته اند که این روستا در دوره حکومت سلجوقیان، ایلخانیان و صفویان پر رونق ترین روزگار خود را طى کرده است. بر اساس متون تاریخی که وجود دارد کارشناسان باستان شناسی نیز عقیده دارند که قبل از این که شهر یزد کنون پدید بیاید، محوطه ی دیگری در نزدیکی سریزد وجود داشته که با نام فرافر یا فرافتر مطرح بوده و پس از خشکسالی و جنگ با سپاهیان اسلام نیز از رونق افتاده است. بعد از آن مردم این منطقه شهر خود را در یزد کنونى بنا مى کنند. به احتمال زیاد روستاهاى این منطقه، مانند هرفته و سریزد، باقى مانده آن آبادانى باشند.

.

ارگ سریزد |دس تو دس

 

  جاذبه های روستای سریزد   

بقایایی از دروازه های رفیع و بلندی در روستای سریزد قرار دارد که در میان مردم به سردر شهر فرافر شهرت گرفته است. گروهی معتقدند دروازه‎ فرافر ورودی شهر یزد کهن بوده است و یک هزار سال قدمت دارد.

امروزه یک تکه کوچک از دروازه قدیم شهر فرافر وجود دارد که گفته می‌شود قدمت آن به هزار سال می‌رسد؛ عده‌ای دیگر آن را به قرن 14 و 15 هجری نسبت داده‌اند و این بنا را بخشی از بقعه چهار ضلعی می‌دانند که باقی بخش‌های آن فرو ریخته و فقط همین قسمت از آن باقی مانده است.

در روستای تاریخی سر یزد قلعه‌ای با همین اسم هست که در آن غلات و مواد غذایی را انبار می‌کردند. پول و طلاها و زیورآلات محلی‌ها هم در این قلعه نگهداری می‌شد. مهم‌ترین مسئله در چنین شرایطی محافظت از مایحتاج و سرمایه مردم و امانت‌های آن‌ها بود؛ پس می‌شود گفت در ایران سیستم بانکداری و امانت‌داری را از روستای تاریخی سر یزد شروع کرده‌اند.

قلعه‎ی سریزد در شهرستان مهریز، روستای سریزد، در استان یزد قرار دارد. قلعه‎ سریزد از بناهای پیچیده‎ قبل از اسلام و مربوط به دوره‎ ساسانیان می‌‎باشد. این بنای عظیم در حدود ۱۴۰۰ سال قدمت دارد. این قلعه لقب بزرگترین صندوق امانات خشت و گل را دارد.

 

قلعه سریزد مهریز ، دس تو دس

 

  دسترسی به روستای سریزد  

به منظور رسیدن به روستای سریزد باید وارد بزرگراه یزد- کرمان شوید و با دیدن تابلوی روستا به سمت چپ بپیچید، همچنین این روستا از توابع شهرستان مهریز است و برای رسیدن به این روستا باید به سمت این شهرستان بروید.

تقریبا حدود ۲۸ کیلومتر باید از شهرستان یزد در جاده یزد- کرمان به سمت جنوب برانید، چهار کیلومتر بعد از شهرستان مهریز، تابلوی روستای سریزد را در سمت چپ می‌بینید. یکی دو کیلومتری که در جاده فرعی برانید، باغ های انار، نشانه رسیدن شما هستند.

 

قلعه سریزد - دس تو دس

 

  زندگی مردم روستای سریزد  

روستای سریزد در گذشته به عنوان یکی از مناطق سرسبز و آباد یزد مشهور بوده که به سبب خشکسالی های متعددی که در این منطقه پدید آمده سبب شده تا اهالی روستا رفته رفته کمتر و کمتر شوند و در حال حاضر این روستا حدود ۴۰۰ نفر جمعیت دارد. جالب توجه است که بیش از ۶۵ درصدر از اهالی این روستا تحصیلکرده و با سواد هستند. ۴۵ درصد از فعالیت اقتصادى روستا بر پایه زراعت و باغدارى است و دامدارى اغلب به جهت مصارف داخلى و شخصى انجام مى شود. بقیه افراد در بخش هاى صنعتى و خدماتى فعالیت مى کنند و زنان روستا نیز به بافتن گلیم و قالى مشغول هستند. آب کافى، خاک مناسب و هواى مطلوب موجب بوجود آمدن باغ هاى میوه و زمین هاى زراعى گسترده اى در روستا شده است. از مهم ترین محصولات زراعى و باغدارى مى توان به گندم، جو، صیفى جات، انار، انجیر، توت و پسته اشاره کرد.

 

دس تو دس ،روستای سریزد ، کویر با حال و هوای تاریخ

 

 

 

 

  بناهای تاریخی روستای سریزد  

 

  دروازه فرافر 

 

 

 

 

در مورد دروازه شهر فرافر چندین نقل قول وجود دارد. عده ای معتقدند این بنا کوشه ای دروازه خروجی سریزد و در واقع ورودی به سمت شهر یزد یا شهر فرافر بوده که به آن دروازه شهر فرافر می گفتندو بنابراین قدمت آن نزدیک به هزار سال می رسد. عده دیگری نیز معتقدند این بنا باقی مانده دیوار جنوبی بقعه ای چهار ضلعی و مکعبی بوده است. این بنا با پوشش گنبدی که سه ضلع دیگر آن فرو ریخته و به صورت فعلی باقی مانده است و احتمالا به شکل یک خانقاه بوده  که در این صورت قدمت آن به قرون هشتم و نهم هجری قمری  مصادف با قرون ۱۴ و ۱۵ میلادی محدود می شود.

این بنا در انتهای روستای تاریخی سریزد، در نزدیکی قبرستان روستا قرار دارد.

 

 

 

 

 

   قلعه سر یزد  

 

در روستای تاریخی سر یزد قلعه‌ای با همین اسم هست که در آن غلات و مواد غذایی را انبار می‌کردند. پول و طلاها و زیورآلات محلی‌ها هم در این قلعه نگهداری می‌شد. مهم‌ترین مسئله در چنین شرایطی محافظت از مایحتاج و سرمایه مردم و امانت‌های آن‌ها بود؛ پس می‌شود گفت در ایران سیستم بانکداری و امانت‌داری را از روستای تاریخی سر یزد شروع کرده‌اند.

 

قلعه سریزد ، دس تو دس

 

 دلیل ساخت چنین قلعه‌ای این بوده که در ۱۷۰۰ سال پیش در زمان حکومت ساسانیان جاده ابریشم از قسمت جنوبی این روستا گذشته است، به همین دلیل رفت و آمد تاجران در این منطقه زیاد بوده و به طبع هر جا که تجار زیاد باشد دزدان و غارتگران زیادی هم در کمین هستند تا اعمال شوم خود را اجرا کنند.

 

قلعه سریزد ، دس تو دس

 

به همین دلیل مردم سریزد همیشه شاهد غارت و دزدی بوده‌اند. به همین دلیل آن‌ها به این فکر افتادند که بهتر است اشیایی که برایشان ارزش داشت را در یک جا دور از خانه و کاشانه‌شان نگهداری کنند.

  معماری قلعه  

 

اولین بناهای قلعه را در دوره ساسانی ساختند؛ اما زحمتِ مرمت و ساخت بناهای جدید را صفویان کشیدند. آن‌ها قلعه را سه طبقه و به شکل کوشک ساختند. برای محافظت از قلعه در برابر غارت و حمله، دورتادورش را خندق کندند. این خندق‌ها به عمق ۳ تا ۴ متر و به پهنای ۶ متر بود. با روشن‌کردن آتش در آن‌ها، سدی در برابر دشمن می‌ساختند تا از خودشان دفاع کنند. گاهی هم خندق‌ها را از آب پر می‌کردند و روی آن‌ها را با کاه می‌پوشاندند.

 

قلعه سریزد ، دس تو دس

 

در بالای درهای قلعه، حفره‌های بزرگی هست که کارشان محافظت از قلعه بود. نگهبان‌ها از بالای در، روی دشمن آب جوش می‌ریختند و این هم نوعی شیوه دفاعی بود. در قلعه حجره‌های مختلفی از جنس خشت و گِل برای نگهداری آذوقه‌ها ساخته بودند. هر حجره کلید مخصوصی داشت تا بتوانند به‌خوبی از سرمایه مردم محافظت کنند.

 

قلعه سریزد ، دس تو دس

 

   کاروانسراهای روستای قدیمی سریزد  

قدیم‌ترها به ایستگاه‌های اقامتی بین دو شهر، رباط می‌گفتند. ریشه این کلمه از ربط می‌آید. ‌رباط‌ها تفاوت کوچکی با کاروان‌سراها دارند و آن این است که کاروان‌سرا اعیانی‌تر است. به‌خاطر سفرهای زیارتی و تجاری ساخت کاروان‌سراها توجیه اقتصادی چندانی نداشت؛ اما ساخت رباط اقتصادی بود. روستای تاریخی سر یزد دو رباط دارد که یکی قدیمی و دیگری نو است.

 

  رباط کهنه 

دس تو دس ، رباط کهنه سریزد

         

این بنا به دوره سلجوقی باز می گردد.قدمت رباط کهنه به قبل از ساخت قلعه سر یزد می‌رسد و بنایی هزارساله است. این رباط که بعضی‌ها به آن کاروان‌سرا هم می‌گویند به کاروانسرای سلجوقی شهرت دارد. زیربنای این رباط حدود 625 مترمربع است. به دلیل اینکه در ساخت بنا از خشت خام استفاده شده، به رباط خشتی معروفه. در گذشته به دلیل عبور کاروانیان و قافله ها از روستا، این مکان جهت استراحت آنان فراهم شده بود. ابعاد حیاط کاروانسرا، 25 در 25 متره و پیرامون آن صفه هایی مستقل وجود داره که این صفه ها به پستویی مرتبط است. در گوشه های این رباط، باراندازی جهت چهار پایان تعبیه شده است. به دلیل هوای گرم منطقه، در ساخت جزرها، دیوارها و سقف ها از حداکثر عرض استفاده شده و از نظر ارتفاع هم بلنده. حیاط داخلی رباط به اندازه 60 سانتی متر پایین تر از صفه ها و سایر قسمت هاست. از دیگر خصوصیات بنا، قوس های شاخ بزی است . لازم به ذکرِ روستای سریزد دارای دو رباط داره، که یکی کهنه و دیگری به رباط نو معروف است.

به‌خاطر هوای گرم کویری، سقف‌های این بنا را بلند ساخته‌اند تا هوا در آن در جریان باشد. اطراف رباط کهنه را به شکل صُفه تزیین کرده بودند. صفه، سکوی‌های بدون سقفی است که بالاتر از سطح حیاط می‌سازند. بیرون از رباط هم جایگاهی برای نگهداری و رسیدگی به چهارپایان فراهم کرده بودند.

 

 •   رباط نو  

 

بنای تاریخی رباط نو سریزد در محله پایین روستای سریزد واقع شده و گفته می شود توسط فردی به نام کلاه دوز ساخته شده است.

در اصطلاح مردم محل رباط آجری را رباط نو و رباط خشتی را رباط کهنه می نامند. با توجه به سبک ساختمانی و نوع مصالح به کار رفته، می توان احداث بنا را مربوط به اواخر دوره صفویه دانست.

رباط نو سریزد ساختمانی آجری با سردری زیبا، دارای شاه نشین در قسمت فوقانی ورودی، حیاطی نسبتاً کوچک و اصطبلی سر پوشیده و بزرگ در ضلع جنوبی حیاط است. این رباط در قیاس با کاروانسراها و رباط های مشابه در سطح استان و کشور که صفه ها و اصطبل هائی در چهار طرف بنا دارد، اندکی متفاوت و اصطبل آن واحد و در یک طرف ساخته شده است.

در چهار طرف حیاط رباط، پنج صفه به قرینه ساخته شده و در ضلع ورودی بنا در نمای بیرونی نیز هفت صفه دیده می شود. در کلیه قسمت های ساختمان آجر به کار رفته، و بام بنا آجر فرش و فرش کف حیاط از قلوه سنگ سفید رنگ است.

 

رباط نو سریزد ، دس تو دس

این رباط دارای اتاقهای متعدد و هر اتاق نیز دارای اجاقی بوده که این محل برای استراحت مسافرین ساخته شده است. طول دیوارهای این بنا به 6 متر و ضخامت آنها به نیم متر می رسد. در اطراف دیوارهای درون و برون سنگهایی را تراشیده و سوراخ کرده اند و درد دیوار کار گذاشته اند تا مسافران اسبها و قاطر های خود را به آن ببندند.

 

رباط نو سریزد ، دس تو دس

 

سر یزد از روستاهای تاریخی ایران بود که روزبه‌روز مسافرهای بیشتری در آن توقف می‌کردند. به همین خاطر مردم در دوره صفویه به فکر ساخت این رباط  افتادند. آن‌ها شمالی‌ترین بخش روستا را برای ساخت‌وساز جدید انتخاب کردند. پلان این بنا را به شکل مستطیلی با ابعاد 20 در 35 متر در نظر گرفتند. این رباط برتری‌های هم نسبت به رباط قبلی داشت؛ مثلاً اتاق‌های زیاد و محلی برای نگهداری چهارپایان هم برای آن طراحی کرده بودند. در ورودی این بنای جدید، اتاق اعیان‌نشین و دیده‌بانی ساختند. دو اتاق دیده‌بانی برای کنترل ورود و خروج مهمان‌ها بود.‌

 

 

  عمارت تاریخی سنمبر  

سریزد ، دس تو دس

 

از گواهان قدمت و دیرینگی سریزد بقایای یک عمارت تاریخیست به نام سَنَمبَر و آن عمارتیست قلعه مانند که تماما از خشت و گل بنا شده است .کاروانسرای سَنَمبَر یا عمارت تاریخی ایلخانی قدمتی ۸۰۰ ساله دارد و دارای بنایی خشت و گلی می باشد که در گذشته قنات پرآبی از آن عبور می کرده و به استخری منتهی می شده است. آب این استخر نیز سرانجام به سمت زمین های کشاورزی و باغ های اطراف راهنمایی می شده که متأسفانه در پی خشکسالی ها آب این قنات نیز خشکیده است. این کاروانسرا اکنون مرمت شده و به عنوان اقامتگاه بومگردی پذیرای میهمانان می باشد. این عمارت در گذشته ها شکوه و جلال خاصی داشته ، آب قنات به یک استخر بزرگ در وسط عمارت میریخته و از اونجا راهی باغات و اراضی کشاورزی میشده است . به روایت تاریخ با خشک شدن این قنات ف سَنَمبَر هم از رونق افتاده و امروز جز ویرانه ایی از آن باقی نمانده است ، هر چند مطالعاتِ بازسازی آن صورت گرفته است.

 

 

سریزد ، دس تو دس

 

 

 

   چاپارخانه سریزد   

 

چاپارخانه سریزد دس تو دس

 

چاپارخانه سریزد، در عصر ساسانی بنا شده و دارای پلانی مربع شکل می‌باشد که در هر طرف آن، برجی به‌منظور دیده‌بانی تعبیه گردیده است.

این چاپارخانه، در روزگاران گذشته بسیار فعال بوده؛ به‌طوری‌که همواره اسبان تازه‌نفس و مسئولان چاپارخانه، آماده خدمت‌رسانی بودند و اخبار و نامه‌های حکومتی را در اسرع وقت به مقصد می‌رساندند.

چاپارخانه‌ها در گذشته محل اقامت و استراحت پیک‌های نامه‌رسان و اسب‌های آن‌ها بود و اسب‌های خسته با اسب‌های تازه نفس در این محل تعویض می‌شدند. پلان چاپارخانه سریزد به صورت مربعی است که توسط حصار خشتی به ارتفاع 4 متر احاطه شده است. چهار برج دیده‌بانی در چهار گوشه بنا وجود دارد که هر کدام دو طبقه‌اند و سقفی خشتی دارند. در این برج‌ها سوراخ‌هایی جهت تیراندازی نیز به چشم می‌خورد. ورودی چاپارخانه سریزد دو طبقه است و طاق‌های هلالی دارد. با بازدید از این بنا به گذشته ایران باشکوه قدم خواهید گذاشت و مسحور هوش معماران آن زمان خواهید شد. 

 

  آب انبار سریزد  

 

آب انبار تاریخی روستای سریزد

 

قدمت بنا حدود ۵۰۰ سال و به دوران صفویه می‌رسد. آب‌انبار محل مصرف آب آشامیدنی در قدیم بوده‌است. این بنا از آجر پخته شده ساخته شده و دارای دو بادگیر با دهانه ساده و با جهت شرقی-غربی می‌باشد. نمای ورودی بنا آجری قدیمی است. 

 

  آب‌انبار پای برج  

بنای کاهگلی آب انبار پای برج

دس تو دس ، آب انبار پای برج

 

استفاده از آب انبارها در مناطق کویری یکی از شیوه‌های اصلی تأمین آب مصرفی مردم بوده است. شهرستان مهریز و روستای سریزد نیز از این قاعده مستثنی نیست. آب انبارهای مناطق کویری ایران هوش، نبوغ و هنر مردم را نشان می‌دهند و مفهوم ارزشمند بودن آب را به گوش جهانیان می‌رسانند. در روستای سریزد آب انبارهای تاریخی متعددی وجود دارد که بعضی از آن‌ها هنوز مورد استفاده قرار می‌گیرند. آب انبار پای برج یکی از دیدنی های مهریز است که در دهستان خورمیز روستای سریزد واقع شده است .

آب‌انبار پای برج، به‌گونه‌ای خاص در دوران قاجار بنا شده است. همان طور که از نام آن پیدا است، فضای بالای مخزن این آب‌انبار به‌صورت برج استوانه‌ای شکل طراحی و احداث شده است. روی دیواره این برج، تزئیناتی به‌شکل نقوش هندسی ساده نیز دیده می‌شود.

آب انبار پای برج سریزد با الگوها و فرم خاصی طراحی شده است که دیدن آن می‌تواند تجربه‌ای جالب باشد. برجی استوانه‌ای قسمت بالایی مخزن آب انبار پای برج را تشکیل می‌دهد که با نقوش هندسی بسیار ساده حکاکی و تزئین شده است. پله‌هایی در داخل آب انبار پای برج سریزد وجود دارد که افراد از آن پایین می‌روند تا به آب دسترسی پیدا کنند. در کنار این آب انبار ساباط و سکوهایی ساخته شده است که مردم هنگام برداشت آب در آن‌ها به استراحت می‌پرداختند و خستگی را از تن به در می‌کردند. بازارچه و مسجدی نیز در نزدیکی این آب انبار به چشم می‌خورد که در دوران قاجار ساخته شده‌اند. آب انبار پای برج سریزد در سال 1387 با شماره 24757 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

 

آب انبار پای برج سریزد ، دس تو دس

 

 

  آب انبار چهاربادگیر سریزد  

 

آب انبار چهار بادگیر سریزد ، دس تو دس

 

 ساخت و قدمت آب انبار حاج ابولقاسم که به آب انبار چهار بادگیر نیز شناخته می‌شود، به دوران قاجار بر می­‌گردد. این بنا همچنین در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و اخیرا مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته. این آب انبار مانند بسیاری از این قبیل، شامل قسمت‌هایی مانند پاشیر، مخزن آب انبار که به صورت مدور می‌باشد، و چهار بادگیر هشت وجهی است که به آن متصل می‌باشند. ساختار این بنا، مانند بسیاری از بناهای موجود در منطقه، آجر، خشت، سنگ، ساروج و گل است که این مساله در امر بازسازی نیز به خوبی رعایت شده.

این بنای با ارزش نشان دهنده چگونگی استفاده و ذخیره آب در منطقه‌ای کویری، مانند سریزد می‌باشد.

 

  حمام تاریخی سریزد  

 

حمام سریزد ، دس تو دس

 

از آثار تاریخی روستای سریزد حمام قدیمی روستاست كه از حيث ساختمان و گنبدهای بلند و گشادی که دارد شايد در ميان حمام‌هاي قديمي استان یزد منحصر به فرد باشد. حمام مذكور از آب قنات روستا استفاده می کرده است . این حمام درست در پشت حسینه بزرگ روستا قرار دارد . این حمام شامل بخش هاي ورودي ، دالان و دهليز، سكوها ، حجامت خانه، گرمخانه و خزينه میباشد . حمام همچنین دارای حوض‌ آب گرم ستاره ایی شکل بوده که از طریق لوله‌های سفالی از آب گرمخانه پر میشده. سقف حمام گنبدی شکل و دارای نور گیر‌هایی بوده تا حمام به طور طبیعی روشن شود.در ساخت حمام‌ها از آجر، سنگ و مرمر استفاده شده است ، زیرا این مواد به خوبی در مقابل آب مقاومت می‌کنند. 

بنای این حمام شامل دو بخش کوچک و بزرگ با ورودی های جداگانه است که بخش حمام بزرگ به صورت یک ایوان با پوشش سقف به صورت ضربی با قوس هلالی قابل مشاهده است و در سمت شمال ایوان، ورودی حمام و سپس یک فضای چهار ضلعی کریاس مانند که در جهت شمال آن ورودی رختکن قرار گرفته است، دیده می شود.رختکن حمام نیز به صورت چهار ضلعی و دارای صفه هایی در چهار طرف ساخته شده و یک حوض نیز در وسط این رختکن است.

خزینه یکی از اجزای اصلی حمام های قدیمی است،  خزینه در این بنا در جهت شرقی واقع شده است.

 

حمام سریزد ، دس تو دس

 

 

 •  

    مزرعه گردشگری سریزد  

   

   مزرعه گردشگری بادمجان در زمینی به مساحت ۱۰۵۰۰ متر مربع ، پس از انجام سه ماه عملیات اجرایی، آماده بهره برداری شده است.در کنار این مجموعه فروشگاه محصولات مرتبط با بادمجان و انواع غذا‌های مربوط به بادمجان و محل نگهداری انواع حیوانات اهلی دیده شده است. این مجموعه در زمینی به مساحت ده هزار و هفتصد متر با زیر بنای ۷۰۰ متر مربع بنا شده است و بزودی در آن استخر‌های پرورش ماهی نیز ایجاد خواهد شد.

  مزرعه گردشگری سریزد دارای کافی شاپ مزرعه و آشپزخانه مرکزی با کاربری رستوران که با تهیه غذای ارگانیک همیشه میزبان گردشگران عزیز می باشد.

این مجموعه دارای نانوایی سنتی مزرعه گردشگری با هفت تنور آماده پخت نان سنتی یزد برای گردشگران عزیز است.

مزرعه گردشگری حیوانات شامل گوسفند و بز و  شتر داخل این مجموعه قرار دارد .

این مجموعه دارای سالن جشنواره میباشد که برای برگزاری جشنواره ها و مراسم ها و همچنین بازارچه های سنتی و صنایع دستی اختصاص یافته است.

 

 •  

   

 •  

 

 

 

 

 

 

 

   امکانات تفریحی ارگ قدیم یزد   

 

 • موتورسواری در کویر
 • شترسواری در کویر
 • آفرود (رالی در کویر )
 • رصد ستارگان در شب و روز
 • کالسکه  سواری                                                                                                              

  مجموعه گردشگری «ارگ سریزد» مجموعه‌ای بی‌نظیر در دل کویر و سرشار از شگفتی‌های تاریخی و طبیعی است و برای مسافران و گردشگران ده‌ها برنامه تفریحی تدارک دیده است.

   ارگ سریزد یکی از مجموعه‌های تاریخی و دارای قدمتی کهن در استان یزد به شمار می‌رود که هر سال گردشگران و مسافران بسیاری از این ارگ زیبا و امکانات آن استفاده می‌کنند.

  این ارگ شامل دو بخش ارگ قدیم و ارگ جدید سریزد است که امکانات تاریخی، تفریحی، پذیرایی و اقامتی به شکل سنتی در آن تدارک دیده شده و به همین دلیل نیز این ارگ تاریخی، مقصد بسیاری از مسافران و گردشگران داخلی و خارجی در ایام مختلف سال است.

  این ارگ در روستایی به همین نام بنا نهاده شده، روستای سریزد که علاوه بر آثار تاریخی متعدد از جنبه دیگری نیز شهرت دارد که به دلیل وجود فرهنگ مهر و محبت میان ساکنان آن، سریزد به روستای دوستی نیز معروف بوده و این روستا را از قابلیت‌های زیادی برای گردشگری برخوردار کرده است.

  در حال حاضر این مجموعه گردشگری دارای امکاناتی نظیر موتورسواری در کویر، شترسواری در کویر، رالی در کویر، رصد ستارگان در شب و روز، کالسکه‌سواری، هتل سنتی، رستوران سنتی و ... است که البته طرح توسعه این مجموعه نیز در حال اجراست .

  عکاسی با لباس‌های سنتی، ‌ استفاده از امکانات رستوران با غذاهای سنتی و ... نیز از دیگر امکاناتی است که در این مجموعه گنجانده شده است.

 

 

  موتورسواری در کویر 

 

موتورسواری سریزد ، دس تو دس

 موتورسواری در کویر،هیجانش هم زیاد است. موتور سواری با سرعت زیاد بر روی شن‌های روان کویر باعث ایجاد موج خروشانی از شن  در هوا می شود.

موتور سواران در سراشیبی‌های تند با سرعتی باورنکردنی و در کمترین زمان ممکن شیب‌های تند را بالا و پایین می روند با این حرکت نهایت هیجان و لذت را باهم تجربه می کنند. با هیچ وسیله  جز موتور در کویر این هیجان بی نظیر را نمی توانید حس کنید.

شگفتی‌های مجموعه گردشگری «ارگ سریزد»/از رصد ستاره تا رالی در کویرسریزد ، دس تو دس | Mehr News Agency

 

 

  شتر سواری در کویر 

 

 شترسواری کویر سریزد ، دس تو دس

 

شاید تعداد افرادی که شتر سواری کرده اند از تعداد افرادی که اسب سواری کرده اند کمتر باشند می توان گفت شتر سواری به اندازه ی اسب سواری از لذت و هیجان خاصی برخوردار است. در کویر سریزد می توانید از شتر سواری  روی تپه های شنی  لذت ببرید. شتر سواری یکی از اصلی‌ترین تفریحات کویری است که سفر شما را خاطره انگیز تر می کند.

 

شترسواری کویر سریزد ، دس تو دس

 

  آفرود (رالی در کویر ) 

 

رالی در کویر سریزد ، دس تو دس ،

 

آفرود و سافاری یکی از هیجان انگیزترین تفریحات کویری است. شما و دوستانتان می‌توانید سوار یک ماشین آفرود شوید و اجازه بدهید که راننده شما را به میان تپه‌های شنی در دل کویر ببرد و حس آدرنالین در تمام وجودتان به جریان بیفتد. لذت کویر نوردی و آفرود دقیقا آن‌ لحظه‌ای است که با سرعت زیاد در هوا در حرکتید و برای لحظه‌ای بی‌وزنی را تجربه می‌کنید. سپس در شن فرودی نرم را تجربه می‌کنید. پیشنهاد ما این است که که حتما پیشنهادهای آفرود و سافاری  مجموعه تفریحی سریزد  را در لیست تجربه هایتان داشته باشد. راننده‌های سافاری و آفرود، باید تجربه و مهارت ویژه‌ای در حرکت روی تپه‌های شنی داشته باشند. این را در نظر داشته باشید که آفرود هم تفریح است و هم یک ورزش کاملا حرفه‌ای. و جود یک رانند متبحر و حرفه‌ای برای داشتن یک تجربه دلنشین ضروری است.

 

  رصد ستارگان در کویر 

 

رصد ستارگان کویر سریزد ، دس تو دس

رصد ستارگان در دل کویر و در آسمان پر ستاره شب‌های کویری از خاص‌ترین  و زیباترین تفریحات کویری محسوب می‌شود که می توان گفت خیلی از مسافران کویر به عشق رصد ستاره های آسمانش به کویر می روند چون همچین آسمان اعجاب انگیزی را در کمتر جایی میتوان دید. آسمانی کویر به خاطر داشتن هوای پاک، مملو از ستاره‌های دور و نزدیک است که می‌توانید ساعت‌ها به تماشای آن‌ها بنشینید و ان ها را بسیار نزدیک به خودتان تصور کنید.فرقی نمی یکند پژوهشگر باشی یا نه آسمان کویر زیبایی‌های خودش را دارد با هر نگاهی آسمانش را هیجان انگیز می پنداری . شب نشینی‌ کنار آتش و در دل کویر به همراه دوستان و  رصد ستارگان از تفریحات تکرار نشدنی می باشد.

ستاره ها را به پیش روی خود میاوری و نام آن ها را زیر لب می گویی، دانسته هایت را امتحان می کنی برای رسیدن به صورت فلکی که به دنبال آنی و تو میشوی راهنمای همسفران نابلد برای بردنشان به آسمان..

 

 

 

 

 

اولین دوره مسابقات جهانی هنرهای رزمی سواره با حضور ورزشکارانی از ۱۲ کشور جهان در یکی از کهن ترین مناطق استان یزد برگزار شد. 

اين مسابقات به مدت 2 روز و با حضور 25 سواركار از كشورهاي مجارستان، لهستان، قطر، فنلاند، فرانسه، سوئد، روماني، بلغارستان، آلمان، كره جنوبي و ايران برگزار مي شود.
 برگزاري مسابقه هاي جهاني هنرهاي رزمي سواره را نخستين رخداد مهم در استان پس از جهاني شدن شهر يزد است و برگزاري اين رقابتها گامي مهم در راستاي توسعه صنعت اسب و بهره گيري از توانمندي هاي موجود براي معرفي استان است.
 در قالب برگزاري چنين رخدادهاي جهاني مي توان بيش از گذشته توانمندي هاي تاريخي، فرهنگي، طبيعي استان يزد و مناطق روستايي را در منظر ديد جهانيان قرار داد.

 

 

مسابقات سواركاري سنتي رزمي با لباس ويژه و سنتي برگزار مي شود و سواركاران اين رشته ورزشي، سوار بر اسب، اهداف مورد نظر را با تير و كمان هدف قرار مي دهند.
با تحقيقات صورت گرفته و مستندهاي موجود مشخص شده است ايران قديمي‌ترين تاريخچه را در هنرهاي رزمي سواره دارد.
اين رقابت ها همراه با برنامه هاي متنوع فرهنگي و بازديد سواركاران از آثار تاريخي يزد و شهرستان مهريز برگزار مي شود.

در پایان به ترتیب نازنین حیدرزاده، محسن جاسمی و امین سالاری اول تا سوم شدند.

رشته کمانگیری روی اسب شامل سبک‌های سه شوت کره‌ای و «کاباک» و سبک « تنت پگینگ » شامل حلقه برداری از « دارگت »و برداشتن « پگ » از روی زمین با ابزار نیزه است که تلفیق این دو رشته می‌شود.

 

در هر شهر روستایی قطعا آداب و آیین های مختلف و متفاوتی وجود دارد که نحوه ی زندگی در هر شهر و روستا را مشخص می نماید. در واقع جملگى یک عمل و هدف را با فرهنگ و رسوم بومى منطقه خود انجام مى دهند. نحوه زندگى و معیشت در روستاى سریزد، نحوه برگزارى مراسم با شکوه مذهبى در حسینیه ها، نوع و روش طبخ خوراک، داستان و افسانه هاى محلى و آداب و رسومى چون سادگى و قناعت مردم کویرى، بى پیرایه بودن، دوستى و مهربانى و… از مهم ترین ویژگى ها و جاذبه هاى فرهنگى و اجتماعى این روستا مى باشد.

در این روستا ایام محرم و مراسم ازدواج کمی متفاوت برگزار می شود .

بسیاری از مردم سراسر ایران و حتی از خارج کشور برای دیدن مراسم عزاداری اهالی روستای سریزد به این روستا سفر می کنند.  از جمله مراسم هایی که در محرم اهالی روستا برگزار می کنند نیز عبارت از مراسم جوش دوره و شبیه سازى و نخل بردارى در روز عاشوراى حسینى همگی سبب شده تا به عنوان یک جاذبه ی فرهنگی در این روستا از آن مطرح باشد.

 

  نَخْل‌ْگَردانی  

 

نَخْل‌ْگَردانی، مراسمی است که شیعیان برخی مناطق به عنوان تشییع نمادین پیکر امام حسین(ع) در عزاداری روز عاشورا برگزار می‌کنند.

در این مراسم اتاقکی شبیه تابوت با پوشش سیاه و آراسته با انواع شال‎های رنگارنگ و آیینه در حسینیه‌ها، تکایا و محل‎هایی که در آن عزاداری محرم برگزار می‌شود توسط مردم حمل می‌گردد. نخل‌گردانی بیشتر در شهرها و آبادی‌های اطراف کویر مرکز‌ی ایران‌ رواج دارد؛ از جمله یزد ، جنوب خراسان، سمنان، دامغان، خمین، نواحی قم، کاشان، ابیانه، خور و بیابانک، زواره، اردستان و نائین. بیشترین و شاخص‌ترین نخل‌های ایران در استان‌ یزد‌ دیده می‌شود.

 

نخل برداری سریزد ، دس تو دس


اتاقک سیاه‎پوش در این مراسم هیچ شباهت و ارتباطی با درخت نخل یا خرما ندارد و در علت نامگذاری آن نظرات مختلفی وجود دارد. اسناد تاریخی، ریشه این رسم را در ایران، مربوط به دوره صفویه می‎دانند.

پیشینه تاریخی

استفاده از واژه نخل و اطلاق این عنوان بر رسم تابوت‎گردانی امام سوم شیعیان، به دوره صفوی بازمی‎گردد. این مراسم با تشریفاتی کم و بیش شبیه به امروز در دوره صفویه در مناطق مرکزی و کویری ایران، رواج داشته است. برخی از پژوهشگران، آیین نخل‌گردانی را از بدعت‌های حکومت صفویه می‌دانند.

 

نخل برداری سریزد ، دس تو دس

مراسم‌های مربوط به نخل گردانی
طبق رسومات آیین نخل‌گردانی در واقع در دو بخش برگزار می‎گردد: نخست نخل‌آرایی، نخل‌بندی که به آماده‌سازی و آراستن نخل عزا گفته می‌شود؛ دوم نخل‌گردانی و یا نخل‎برداری.

نخل بستن: به تزیین و آرایش نخل، نخل بستن می‎گویند. نخل را در نخستین دهه محرم و بیشتر در دو سه روز پیش از تاسوعا می‎بندند.

نخل آرایی: آراستن نخل بسته به کوچک و بزرگ بودن نخل، مقدار لوازم، زیور‌های تزیینی، نوع و شکل آذین‎بندی یک تا چند روز طول می‎کشد. نخل‎های بزرگ را چند روزه و معمولاً از پنجم تا نهم محرم، سیاه‎پوش و آذین‎بندی می‌کنند.

برای بستن نخل، نخست همه سطح آن را با پارچه‌های سیاه، سبز، طاق شال و ترمه می‌پوشانند. این پوشش، به خصوص در دو سمت پیشانی و عقب با شاخه‌های گل، شمشاد، آینه و زیور‌های گوناگون تزیین می‌شود. شمشیر، خنجر، دشنه، سپر، کلاه‌خود، تعدادی فانوس، چراغ لاله یا شمع بزرگ، تعدادی بیرق کوچک، نظر قربانی، چهل بسم‌اللّه و چند شمایل از امامان از دیگر زیور‌های نخل است.
گاهی روی نخل یک دستار سبز، شال کمر و ردایی به نشانه لباس امام می‌گذارند و بیشتر اوقات زنگی از سقف نخل آویزان است که هنگام حمل نخل با به صدا در آمدن آن نخل‌کشان و افراد دسته صلوات می‌فرستند

بابای نخل‌: کسی که نخل را تزیین می‌کند، از کارآزمودگی و مهارت خاصی برخوردار است. این فرد را اصطلاحا «نخل‌بند»، «نخل پیوند»، «نخل آرا» و در بسیاری از مناطق ایران، «بابا»، «بابای نخل» یا «نخلی» می‌نامند

حمل نخل: به طور معمول نخل سیاه‌پوش را در روز عاشورا بلند می‌کنند و با آداب خاصی می‌گردانند. در برخی مناطق این کار در روز یازدهم محرم انجام می‎شود. نخل را در حسینیه‌ها یا میدان‌های شهر و روستا یا در گذر‌ها و محله‌های شهر می‌گردانند. داخل حسینیه‎ها یا میدان‎ها نخل را چند بار با فاصله زمانی متفاوت و در هر بار، یک تا سه بار در طول و عرض یا گرداگرد حسینیه و میدان حرکت می‌دهند و می‌گردانند. 

 

نخل برداری سریزد ، دس تو دس

 

 

 

  جشن انار 

 

  

با شروع پاییز، جشن برداشت انار در گوشه‌و‌کنار ایران برگزار می‌شود. این جشن یکی از سنت‌های دیرینه در بسیاری از استان‌های ایران مانند یزد ،قزوین، گلستان، گیلان و کردستان است و در روستاهای شهرهای رودبار، گنبدکاووس، هورامان،‌پاوه، ساوه و … همانند گذشته اجرا می‌شود. در بسیاری از منطقه‌ها رسم است که باغداران تا روز جشن محصول خود را برداشت نمی‌کنند. در بعضی دیگر جشن انار با فاصله زمانی کوتاهی از برداشت برگزار می‌شود تا روستایی‌ها بتوانند محصولات خود را در این جشن به فروش برسانند.

جشن انار سریزد،دس تو دس

مردم روستا در این روز لباس‌های محلی می‌پوشند، به یکدیگر تبریک می‌گویند و برای برداشت محصول باغ‌ها با هم همراه می‌شوند. در چند سال اخیر در بعضی از شهرها مانند تهران جشنواره انار، با هدف فروش انار و محصولاتش و معرفی فرهنگ و رسوم زندگی روستایی، برگزار شده است..

جشن انار دس تو دس

 

کویر بی‌انتها، تلالو خورشید و مناظر بکر با سکوتی دل‌انگیز چیزی است که در استان یزد و حومه‌ی شهر مهریز هوش از سر هر گردشگر طبیعت‌دوستی می‌برد و او را شیفته‌ی خود می‌کند. آسمانی آبی و وجود جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی فراوان مانند جشن انار سریزد باعث شده تا مهریز مورد توجه همگان قرار گیرد و هرساله گردشگران زیادی در قالب تور یزد و غیر از آن به این سرزمین زیبا سفر کنند. مهریز آثار تاریخی زیادی را همچون گنجی نهفته در خود جای داده که همگان را غافلگیر می‌کند و قلعه سریزد یکی از مشهورترین آن‌هاست. این دژ باشکوه هزاران ساله به عنوان بزرگ‌ترین صندوق امانات ایران شناخته می‌شود که روزگاری باارزش‌ترین وسایل را در خود نگه می‌داشت و حالا به عنوان یکی از جذاب‌ترین دیدنی های یزد مورد بازدید قرار می‌گیرد. در این نوشته نه می‌خواهیم درباره این قلعه‌ی باابهت صحبت کنیم و نه آثار باستانی دیگر؛ آنچه که در اواسط پاییز نظر همگان را به مهریز و روستای سریزد جلب می‌کند، جشن انار سریزد است.

 

جشن انار سریزد ، دس تودس

 

  جشن انار سریزد  

 

جشن انار سریزد ، دس تو دس


هرساله در روزهای میانی خوش‌رنگ‌ترین فصل سال یعنی پاییز مردم شهرهای مختلف استان یزد و همچنین مهریز دور هم جمع می‌شوند و در کنار مسولین میراث فرهنگی، شهردار و باغداران به برداشت و فروش انار می‌پردازند. معرفی خواص این میوه‌ی خوشمزه‌ی قرمز رنگ مانند درمان التهاب، بهبود کم‌خونی، کمک به عملکرد روده و غیره به عموم مردم از جمله کارهایی است که در جشن انار سریزد انجام می‌شود. با قدم زدن در لا به لای مردمی که انار به دست از کنارتان عبور می‌کنند، روحتان تازه می‌شود و دوست دارید تا ساعت‌ها در آنجا قدم بزنید. ارائه محصولات ساخته شده از انار همچون رب، لواشک و غیره از جمله فعالیت‌هایی است که در جشنواره انار شهر مهریز انجام می‌شود و با خرید آن‌ها سلامتی را برای جسمتان به ارمغان خواهید برد. 

 

  جشنواره انار در یزد  

 

انار سریزد ، دس تو دس

 


هرساله جشن انار سریزد برگزار می‌شود و مردمانی را می‌بینید که در بین درختان انار به فعالیت مشغول‌اند و شما را به وجد می‌آورند. در این جشنواره موسیقی اجرا می‌شود و خود را لا به لای باغدارانی می‌بینید که با خوشحالی محصول خود را برداشت کرده‌اند و آن را به فروش می‌رسانند. بوی انار تازه چیده شده، محصولات ساخته شده از انار، درختان سرسبز، نسیم خنک پاییزی و صدای خریداران و فروشنده‌ها از جمله چیزهایی است که در آنجا توجه شما را به خود جلب می‌کند و وسوسه می‌شوید تا ساعتی چند در آنجا به گردش بپردازید و به عکاسی از انارهای خوش رنگ و لعاب مشغول شوید. در جشن انار سریزد سعی شده است تا این میوه‌ی بهشتی که خواص زیادی نیز دارد، به همگان معرفی شده و همچون معجزه‌ای شگفت‌انگیز نصیب عموم مردم شود. جشنواره انار مهریز نیز امسال در روستای تاریخی سریزد برگزار می‌شود و اگر خوش شانس بودید و در این تاریخ به این سرزمین زیبا سفر کردید، بازدید از آن را فراموش نکنید..

 

  جشن انار در روستای سریزد  

 

جشن انار سریزد ، دس تو دس


این مراسم که همه ساله زیر نظر سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری، فرمانداری و شورای شهر برگزار می‌شود، امسال نیز تمام تلاش خود را کرده است تا بهترین خدمات را در اختیار بازدیدکنندگان و یا گردشگران تور یزد قرار دهد و خاطره‌ای خوش را برایشان رقم بزند. این رویداد که در عمارت فرافر برگزار می‌شود، سعی کرده است تا در کنار معرفی انار این سرزمین، آثار تاریخی مهریز و روستای سریزد را نیز به همگان بشناساند و تجربه‌ای نو را تقدیمشان کند. اگر به مهریز سفر کردید، در کنار بازدید از جشن انار سریزد می‌توانید سری به قلعه سریزد که به عنوان میراث جهانی نیز به ثبت رسیده، بزنید و از آرامش آنجا لذت ببرید وازگشت و گذاردر هزاره های تاریخ لذت ببرید . رباط قدیمی ، مسجد جامع سریزد ، چاپارخانه، رباط نو و آب انبار پای برج از دیگر دیدنی های سریزد مهریز شمرده می‌شوند که بازدید از آن‌ها بسیار خاطره‌انگیز خواهد بود. 

 

  جشنواره انار در سریزد  

 

انار سریزد ، دس تو دس


در طول سفرتان نیز می‌توانید به کویر وسیع این منطقه بروید و در آنجا به تماشای غروب آفتاب بنشینید. سافاری، شترسواری و تماشای ستارگان از جمله کارهایی است که در آنجا توسط گردشگران انجام می‌شود و لحظاتی ناب را در کنار عزیزانشان تجربه می‌کنند. در این میان تورهای طبیعت‌گردی و کویرنوردی نیز برای گردشگران مهیا شده‌اند تا آن‌ها را به دل زیبایی‌های استان یزد و حومه‌ی مهریز ببرند و لحظاتی فراموش‌نشدنی را برایشان خلق کنند. .

جشن انار سریزد ، دس تو دس

 

اهالی این روستا به اندازه ای خوش رو و مهمان نوازند که وقتی شما روستا را بخواهید ترک کنید تا یک هفته افسردگی می گیرید.

 

 

اقامتگاه سنتی کاروانسرای صفویه سریزد مهریز

 

 

 

 

اطلاعات اقامتگاه

 

هتل کاروانسرای صفویه در استان یزد، شهر مهریز، روستای سریزد واقع شده است. این کاروانسرای زیبا و تاریخی متعلق به عصر صفویه می باشد که در سال 1392 مرمت و بازسازی شده و آماده پذیرایی از گردشگران و مسافران عزیز می باشد.

کاروانسرایی سنتی که قدمت ساختش به دوران صفویه می‌رسد. با ورود به محوطه حیاط بیرونی آن، تخت‌هایی سنتی را می‌بینید که در اطراف حیاتِ هتل، به صورت پراکنده قرار گرفته‌اند.

 

 

 

 

 

 

 

درباره هتل

هتل کاروانسرای صفویه دارای 14 باب اتاق به صورت 1 اتاق یک تخته، 2 اتاق دو تخته، 8 اتاق سه تخته و 1 اتاق چهار تخته می باشد و در مجموع امکان اسکان و پذیرایی از حداکثر 42 گردشگر را دارد. کاروانسرایی زیبا با محیطی سنتی، فضایی متفاوت را برای گردشگران و مسافران عزیز فراهم کرده است تا برای لحظاتی هر چند کوتاه اوقات خوش و خاطره انگیزی را در کناره عزیزانشان تجربه کنند. اتاق‌هایی با دکوراسیونی سنتی و متفاوت که در ظرفیت‌های مختلف یک تخته، دو تخته، سه تخته و چهار تخته به شما ارائه خواهد که اتاق شاه نشین یا vip آن درست در طبقه فوقانی سردر ورودی کاروانسرا قرار دارد.

 

 

 

 

 

از دیگر امکانات هتل کاروانسرای صفویه سریزد، می‌توان به اینترنت لابی این کاروانسرا اشاره کرد که حین قدم زدن در جای جای لابی، می‌توانید دسترسی کامل به اینترنت داشته باشید.

در کنار تمامی امکاناتِ گفته شده، این امکان برایتان وجود دارد که از کافی شاپ و رستوران سنتی و چایخانه سنتی هتل کاروانسرای صفویه سریزد استفاده نمایید.

اگر می‌خواهید جلسات کوتاهی در سریزد برگزار کنید، می‌توانید از سالن اجتماعات هتل کاروانسرای صفویه سریزد بهره ببرید تا مراسمتان به بهترین نحو ممکن اجرا شود.

 

 

 

 

 

امکانات و خدمات ارائه شده

در رستوران کاروانسرای صفویه انواع غذاهای سنتی و محلی نظیر قیمه، قرمه، پلو مرغ، کوفته، جوجه، خورشت به آلو و آش طبخ می شود که مسافرین محترم می توانند با هماهنگی قبلی با مسئول هتل غذای مورد نظر خود را سفارش دهند و از طعم متفاوت آن لذت ببرند.

همچنین غذاهای هتل کاروانسرا از مواد اولیه کاملا طبیعی و ارگانیک تهیه شده که از مزرعه گردشگری سریزد تامین میشود.

از دیگر خدماتی که این کاروانسرا برای رفاه حال گردشگران در نظر گرفته است می توان به پرسنل مسلط به زبان انگلیسی، راهنمای محلی، کافی شاپ، اتاق مهمانی، اتاق جلسات کاری، سیستم سرمایش پنکه و کولر آبی و سیستم گرمایش بخاری برقی و بخاری گازی اشاره کرد.

 

 

 

 

 

 

 

موقعیت جغرافیایی

هتل کاروانسرای صفویه در روستای تاریخی سریزد در فاصله 10 کیلومتری شهر مهریز و در فاصله 50  کیلومتری مرکز استان (یزد) واقع شده است و در فصل بهار پذیرای گردشگران بسیاری می باشد.

 

 

 

 

  اقامتگاه سنتی خانه نجاری 

 

 

قدمت بنای خانه نجاری به دوران قاجار می رسد. این اقامتگاه با مساحت ۳۷۸ متر مربع دارای هفت اتاق و ظرفیت پذیرش ۲۱ نفر می باشد .

عکاسی با لباس‌های سنتی، ‌ استفاده از امکانات رستوران با غذاهای سنتی و … نیز از دیگر امکاناتی است که در این مجموعه گنجانده شده است.

 

 

 

 

تامین کنندگان منطقه


مشارکت های مردمی

معادن

سازمان ها

اطلاعات عمومی

ردیف نام و نام خانوادگی شماره همراه
1 ناصرملاحسنی 913355****
2 صدیقه بیک خورمیزي 938716****
3 احمدقریشی 913358****
4 زیباسلمانی بغدادآباد 910378****
5 محمدزارع استهریجی 913858****
6 محمدزارع استهریجی 913858****
7 علی محمدبیک خورمیزي 913250****
8 علی محمدبیک خورمیزي 913250****
9 علی محمدزارع بیدکی 913778****
10 علی محمدزارع بیدکی 913778****
11 جلیل زارع 913352****
12 ابوالفضل زارع 913859****
13 علی منصوري  913967****
14 مهدي منصوري  913968****
15 غلامرضاضیائیان 913724****
16 مهدي زارع ارنانی 913251****
17 حسین امینی 913355****
18 حسین منصوري زاده 913854****
19 محمدعلی اخوان 913357****
20 محمدعلی شیخ زاده  913250****

بسته های مواد غذایی

عمورضا

محتوای بسته :

 • 2 کیلو شیر
  25000 تومان
 • 1 کیلو ماست کوشفندی
  80000 تومان
 • 2 کیلو مغز بادام
  200000 تومان
 • مجموع قیمت :
  305000 تومان
 • قیمت بسته :
  260000 تومان
شیر رضا

محتوای بسته :

 • 1 کیلوعسل چهل گیاه
  96000 تومان
 • رطب
  33000 تومان
 • تخم مرغ
  45500 تومان
 • مجموع قیمت :
  174500 تومان
 • قیمت بسته :
  145000 تومان
شیر رضا

محتوای بسته :

 • 2 کیلو لوبیا قرمز
  93600 تومان
 • 2 کیلو عدس
  90000 تومان
 • 2 کیلو نخود
  90000 تومان
 • مجموع قیمت :
  273600 تومان
 • قیمت بسته :
  250000 تومان

محصولات منطقه

هیچ اطلاعاتی یافت نشد

ورود / ثبت نام پراکندگی جغرافیایی سبد خرید سازمان ها تیکت نزدیک ترین ها قوانین