شهرستان بافق، در مشرق استان یزد، در جنوب کویر لوت قرار گرفته است.

از شمال و شمال غربی به شهرستان اردکان، از شمال شرقی به شهرستان طبس، از مشرق به شهرستانهایِ کرمان و زرند، از جنوب به شهرستان رفسنجان و از مغرب به شهرستانهای یزد و مِهریز محدود است. کوه بافق (بلندترین قله: ۲۰۲، ۲ متر) و بدبخت کوه (بلندترین قله: ۲۴۹، ۲ متر) در مغرب آن واقع است.
رودِ شور، که از دهستان نُوقِ رفسنجان سرچشمه می‌گیرد، از این شهرستان می‌گذرد و به چاله بافق (یا کویر دَراَنْجیر) در مغرب شهر بافق، می ریزد.
بافق منطقه خشک است.
رطوبت آن در تابستان به ۵ و در زمستان به ۱۵ درصد می‌رسد.
بارندگی سالیانه از ۱۰ تا ۲۰ میلیمتر است.
بادهای محلی، با طوفانهای سخت، در بهار و تابستان و پاییز از شمال غربی به جنوب شرقی می‌وزد.
دهکده های جنوب شرقی بافق در دامنه کوهستان، و روستاهای غربی آن در دشت قرار دارد.
آب زراعی آن‌ها از چند رشته قنات تأمین می‌شود.

بخش مرکزی شهرستان بافق

دهستان مبارکه

دهستان سبزدشت

دهستان کوشک

بافق یکی از شهرهای استان یزد در ایران است که به خاطر کویر و معماری کویری خود، یکی از بهترین‌های گردشگری در این شهر است. نخلستان‌های پهناور و زیبا، کویر سحرانگیز و صنایع‌دستی زیبا، از جمله گزینه‌هایی هستند که باعث جذب گردشگر به این شهر می‌شوند. بافق در دل خود نادیده‌هایی را جای داده که در سفر به این شهر حتما باید از آن‌ها دیدن کنید. در این مطلب با ما همراه شوید تا سری به مکان‌های دیدنی بافق بزنیم.

کویر مغستان

کویر مغستان یا ریگ زرین یکی از یزد در فاصله چهل کیلومتری شمال کویر بافق، یعنی کویر درانجیر است. این کویر از دو قسمت تشکیل شده که توسط ارتفاعاتی که از میانه، کویر را قطع می‌کند به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم شده است. از جمله تنوع زیستی کویر مغستان می‌توان به گرگ، شغال، کفتار، روباه شنی، گربه شنی، لاسرتا، بزمجه، انواع مار، انواع عقرب، تیهو، عقاب و شاهین اشاره کرد. توصیه می‌کنیم که در فصل بهار به این کویر سفر کنید.

دره سنگاب بیشه در

دره سنگاب بیشه در که با نام دره بیشه در نیز شناخته می‌شود، از جاذبه‌های طبیعی شگفت‌انگیز و کمتر شناخته شده بافق به‌شمار می‌رود. این دره بزرگ شامل راه‌های باریک و تنگ با دیوارهای صیقل یافته می‌شود و آبی زلال و خنک در برخی قسمت‌های آن وجود دارد. دره سنگاب بیشه در  مکانی برای استراحت و آشامیدن آب برای حیواناتی مانند بز کوهی است. در انتهای دره نیز طاق سنگی بزرگی جای گرفته است. 

کمپ کویر نوردی شن و شادن

کمپ کویرنوردی شن و شادن یکی از جاذبه های طبیعت گردی استان یزد واقع در منطقه ریگزار پتکستان شهرستان بافق می باشد. گردشگران و کویر نوردان داخلی و خارجی بسیاری برای کویر نوردی و لذت بردن از مناطق طبیعی این منطقه راهی این کمپ کویری می شوند. 

در این کمپ می توانید شب ها دور آتش بنشینید، در شب نشینی کمپ که آتشونی نام دارد شرکت کنید، سیب زمینی در آتش بیندازید، چای آتشی بنوشید و در کنار آن در هنگام شب ستارگان آسمان زیبای کویر را نیز رصد کنید. می توانید روزها به کویر نوردی، تپه نوردی، موتور سواری، شتر سواری و سافاری بپردازید و همچنین می توانند از غرفه های صنایع دستی دیدن نمایید و سوغات و یادگاری سفر خود را از این غرفه سنتی تهیه کنند.

از جمله جاذبه های طبیعی نزدیک این کمپ می توان به شن های روان پتکستان اشاره کرد. کویری زیبا و چشم نواز با تپه هایی از شن های روان که علاقه مندان زیادی را به سمت خود می کشاند. گفتنی است گردشگران می توانند با اسکان در این کمپ از انواع غذاهای بومی و محلی طبخ شده به شیوه های سنتی، لذت ببرند.

خانه وحشی بافقی

«کمال‌الدین یا شمس‌الدین محمد وحشی بافقی» یکی از شاعران معروف قرن دهم ایران است که در سال ۹۳۹ هجری قمری در شهر بافق به دنیا آمده است. دوران زندگانی این شاعر نامدار با پادشاهانی چون «طهماسب صفوی»، «شاه اسماعیل دوم» و «شاه محمد خدابنده» هم‌زمان بوده است. در حال حاضر خانه وحشی بافقی به‌دلیل معماری زیبا، ابزار و ظروفی که در آن وجود دارد، به یکی از جاذبه‌های گردشگری و جاهای دیدنی بافق  تبدیل شده است.

چشمه پیروزه

در برخی بافت‌های خشک و کویری استان یزد، چشمه‌هایی وجود دارند که این مناطق را مانند بهشتی در دل کویر کرده‌اند. چشمه پیروزه یا فیروز یکی از این چشمه‌ها است که در حاشیه کوه‌های بافق قرار گرفته است. به واسطه وجود این چشمه، دره‌های اطراف آن بسیار سرسبز و دیدنی هستند.

باغ تیتو

باغ تیتو، باغی با سبک معماری بسیار زیبا به‌جای مانده از دوران صفوی است که در فهرست آثار ملی ایران نیز قرار دارد. مصالح استفاده شده در بنای این باغ خشت و گل است. نمای ساختمان باغ تیتو نیز با آجرهای زیبا تزیین شده و ایوان آن دارای ستون‌های استوانه‌ای شکل است که به زیبایی آن افزوده است. از دیگر خصوصیات بنای این باغ می‌توان به بادگیر، اتاق‌های گچ‌کاری شده، پوشش درختان نخل و انار و حوضی زیبا اشاره کرد.

شهرستان بافق نخلستان‌های بسیار گسترده و وسیعی دارد و درخت نخل که در گویش محلی این شهرستان با نام محصول آن یعنی خرما مشهور شده، از اهمیت زیادی نزد مردمان این دیار کویری برخوردار است.

ساکنان این شهرستان علاوه بر استفاده از محصول شیرین و مقوی این درخت از تمامی بخش‌های آن نیز بهره‌های زیادی می‌برند.

نخل از بخش‌های مختلفی و در گویش محلی با نام‌هایی چون تنه "کنده"، برگ‌ها "مغ" و الیاف"سیس" تشکیل شده و از هر کدام از این ها صنایع دستی مختلف و دست ساخته های زیادی ساخته می شود.

رایج ترین محصولات صنایع دستی از برگ ها که در گویش محلی"مغ" نامیده شده و یا از الیاف "سیس" و یا ترکیبی از اینها تهیه می‌‌شود.

صنایع دستی برگ نخل "مغی"

این نوع صنایع دستی از بافتن برگ‌های نخل به شکل‌های مختلفی توسط هنرمندان بافقی تولید می‌شود و انواع محصولات حصیری عمده‌ترین دست ساخته‌های آن را تشکیل می‌دهد.

حصیرهای زیرانداز، انوع بادبزن، کشک و گوشت دان، و کلاه حصیری از جمله برخی از شناخته‌ترین انواع این صنایع دستی است.

کبابی، قادری، دال و چرخی نیز از جمله انواع بادبزن‌های معمول تولیدی هستند.

صنایع دستی الیافی "سیسی"

نخل علاوه بر برگ‌ها بخش‌های دیگری نیز دارد که الیاف "سیس" آن از این جمله هستند و از دیرباز برای بافت برخی دست ساخته‌ها رایج بوده است.

یکی از این دست ساخته‌ها ریسمان یا "منال" است که از پیچیدن و تابیدن  سیس‌ها بطور هنرمندانه‌ای تولید می‌گردد و در روزگار گذشته که طناب‌های نخی و پلاستیکی چندان معمول نبوده از این نوع ریسمان برای کارهای مختلفی بهره می‌بردند.

پادری یکی از صنایع دستی تولید شده از سیس نخل و همانگونه که از نامش پیداست جلوی درب منازل قرار گرفته و برای تمیز کردن کف کفش بسیار مناسب و کاربردی است.

صنایع دستی ترکیبی مغ و سیس

صنایع دستی دیگری نیز از ترکیب دو محصول قبلی ایجاد که انواع سبد و ترازوهای سنتی از این جمله هستند.

هنرمندان شهرستان بافق همچنین از محصولات و تنه نخل نیز برخی دیگر  دست ساخته‌های زیبا نیز تولید می‌کنند که در کنار سایر محصولات نامبرده شده سوغاتی زیبا و مناسبی برای مسافرین این شهرستان است.

بسیاری از صنایع دستی و دست ساخته‌های شهرستان بافق اکنون به استان‌های همجوار و برخی شهرهای سراسر کشور ارسال می‌گردد.

 

ایران

یزد

بافق

جمعیت طبق آمار سال ۱۳۹۵: ۵۲٬۸۸۸ نفر

مساحت: ۱۵٬۲۸۳ کیلومتر مربع

میانگین دما: ۱۲ درجه سانتی‌گراد

دین: اسلام ، آیین زرتشت ، یهودیت

فرماندار: محمد زاده رحمانی

پیش شماره تلفن: ۰۳۵

 


مشارکت های مردمی

معادن

سازمان ها

اطلاعات عمومی

ردیف نام و نام خانوادگی شماره همراه
1 ناصرملاحسنی 913355****
2 صدیقه بیک خورمیزي 938716****
3 احمدقریشی 913358****
4 زیباسلمانی بغدادآباد 910378****
5 محمدزارع استهریجی 913858****
6 محمدزارع استهریجی 913858****
7 علی محمدبیک خورمیزي 913250****
8 علی محمدبیک خورمیزي 913250****
9 علی محمدزارع بیدکی 913778****
10 علی محمدزارع بیدکی 913778****
11 جلیل زارع 913352****
12 ابوالفضل زارع 913859****
13 علی منصوري  913967****
14 مهدي منصوري  913968****
15 غلامرضاضیائیان 913724****
16 مهدي زارع ارنانی 913251****
17 حسین امینی 913355****
18 حسین منصوري زاده 913854****
19 محمدعلی اخوان 913357****
20 محمدعلی شیخ زاده  913250****

بسته های مواد غذایی

عمورضا

محتوای بسته :

 • 2 کیلو شیر
  25000 تومان
 • 1 کیلو ماست کوشفندی
  80000 تومان
 • 2 کیلو مغز بادام
  200000 تومان
 • مجموع قیمت :
  305000 تومان
 • قیمت بسته :
  260000 تومان
شیر رضا

محتوای بسته :

 • 1 کیلوعسل چهل گیاه
  96000 تومان
 • رطب
  33000 تومان
 • تخم مرغ
  45500 تومان
 • مجموع قیمت :
  174500 تومان
 • قیمت بسته :
  145000 تومان
شیر رضا

محتوای بسته :

 • 2 کیلو لوبیا قرمز
  93600 تومان
 • 2 کیلو عدس
  90000 تومان
 • 2 کیلو نخود
  90000 تومان
 • مجموع قیمت :
  273600 تومان
 • قیمت بسته :
  250000 تومان
ورود / ثبت نام پراکندگی جغرافیایی سبد خرید سازمان ها تیکت نزدیک ترین ها قوانین